Індія та Пакистан на грані ядерного конфлікту через водні ресурси, повідомляють ЗМІ

Між Індією та Пакистаном, які мають ядерну зброю, спостерігається небезпечне загострення відносин на тлі вбивства туристів у спірному регіоні Кашмір, здійсненого угрупованням "Фронт Опору". Про це повідомляє Defence Express.

Спостерігачі зазначають, що ситуація між Індією та Пакистаном стає надзвичайно напруженою, і це викликане тим, що обидві країни є ядерними державами. Пакистан вже відкрито пригрозив Індії можливістю війни, а також новий фактор, пов'язаний з доступом до води, погіршує ситуацію.

Індія звинуватила Пакистан у підтримці терористів, які вбили туристів, після чого оголосила про закриття прикордонного переходу, обмежила видачу віз, анулювала вже видані візи та дала пакистанським громадянам 48 годин на виїзд з країни, виславши військових аташе. Індія також заявила про вихід із "Договору про води Інду", підписаного у 1960 році.

Згідно з цією угодою, річки, що беруть початок у Кашмірі, розподілялись між Індією та Пакистаном. Для Пакистану річка Інд є основним джерелом води, здатним забезпечити зрошення 12 мільйонів гектарів. Індія стверджує, що її річки мають значно менше води у порівнянні з пакистанськими — 20% проти 80%.

У відповідь на дії Індії, Пакистан запровадив аналогічні заходи, закривши повітряний простір для літаків індійських авіакомпаній та заборонивши торгівлю навіть через треті країни. Пакистан попередив, що будь-яка спроба зупинити або обмежити потік води, яка відповідно до договору належить їм, буде розцінюватись як акт війни, на який буде дана рішуча відповідь.

Крім того, Ісламабад залишив за собою право призупинити Шимлійський договір, укладений після війни 1971 року.

Кашмір, спірний регіон на північному заході Індійського субконтиненту, був ареною конфліктів між Індією і Пакистаном через відсутність офіційних угод про кордони. Наразі Кашмір фактично поділений між трьома країнами: Пакистан контролює північний захід — Гілгіт-Балтистан та Азад Кашмір, Індія — центр та південь, які включають Джамму, Кашмірську долину та Ладакх, а Китай контролює північний схід — Аксайчин та Транс-Каракорумський тракт.

Як зазначалося раніше, у 2019 році Індія та Пакистан знову розпочали обстріли у спірній провінції Кашмір, внаслідок чого обидві сторони повідомляли про втрати. Пакистан також збив два літаки Військово-повітряних сил Індії, які вторглися у повітряний простір країни.

У 2021 році Індія та Пакистан дійшли згоди про припинення вогню вперше за майже 20 років на спірному кордоні, що частково було спрямоване на покращення умов для мирних жителів, що проживають уздовж кордону.

Comments (0)
Add Comment