"Енергоатом" спростував інформацію щодо отримання надприбутку у розмірі 49 млрд грн у зв’язку з підвищенням тарифів для населення, яку було озвучено у звіті тимчасової слідчої комісії (ТСК) Верховної Ради. Компанія вважає ці дані маніпулятивними.
Про це йдеться у офіційному повідомленні компанії "Енергоатом".
У компанії підкреслюють, що "Енергоатом" не формує вільного прибутку, адже майже усі отримані кошти направляються на стабільну роботу атомних електростанцій, підвищення рівня ядерної безпеки, ремонтні роботи, оновлення обладнання, підготовку до зимового періоду, закупівлю ядерного пального, а також на підтримання соціального тарифу для громадян.
"Енергоатом" нагадує, що з 2021 року виконує покладені державою спеціальні фінансові обов’язки в межах механізму "ПСО" (Покладання спеціальних обов’язків на постачальників енергоресурсів), що передбачає дотування власними коштами, щоб українці могли отримувати електроенергію за цінами, які у два рази нижчі за ринкові.
Загалом із жовтня 2021 року компанія спрямувала на виконання зобов’язань ПСО 463,3 млрд грн. Зокрема:
- за 2023 рік – 128 млрд грн
- за 2024 рік – 153,2 млрд грн
- за 4,5 місяця 2025 року – 69,2 млрд грн
Підкреслюється, що ці суми витрачені на підтримку фіксованого тарифу для населення.
"Енергоатом" також заявляє про наявність помилок у звіті ТСК Верховної Ради. У компанії наводять дані ДП "Гарантований покупець" щодо реальної вартості послуги ПСО для "Енергоатома" та АТ "Укргідроенерго" у 2023–2024 роках:
- 2023 рік – 144,4 млрд грн;
- 2024 рік – 152,5 млрд грн.
У компанії також зазначають, що у звіті ТСК ВР використовуються розрахунки, за якими обсяг послуг ПСО для НАЕК "Енергоатом" та АТ "Укргідроенерго" становить: у 2023 році – 96,27 млрд грн, а у 2024 році – 108,3 млрд грн.
В «Енергоатомі» повідомили, що за послугою ПСО у розрахунках недоотримано 92,3 млрд грн.
«Кошти, які часто називають «надприбутками», фактично не є вільно доступними. Також звинувачення щодо відсутності чітко визначеного плану використання цих грошей не мають підґрунтя», – уточнили в «Енергоатомі».
Варто нагадати:
У звіті тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, що вивчає дотримання законів під час формування й реалізації тарифної та цінової політики у сферах енергетики й комунальних послуг, йдеться, що діючий тариф на електроенергію для населення на рівні 4,32 грн/кВт*год забезпечує АТ «НАЕК «Енергоатом» додаткові невикористані залишки прибутку та амортизації у розмірі 0,99 грн/кВт*год, що дорівнює близько 49 млрд грн щорічно.
Нещодавно Forbes Ukraine, посилаючись на аналітичні підрахунки та джерела, поінформував, що підвищення тарифів на електроенергію може принести «Енергоатому» значно більший прибуток у 2024 році.
З аналізу випливає, що у 2024 році «Енергоатом» отримав 1,3 млрд грн чистого прибутку, тоді як у 2023 році компанія фіксувала збитки на рівні 11 млрд грн. Та через зростання тарифів для населення у червні 2024 року на 64%, прибуток підприємства міг би бути істотно вищим. За словами експертів, опитаних виданням, це могло б покращити річний фінансовий підсумок більш ніж на 30 млрд грн.
Пізніше «Енергоатом» заявив, що матеріал Forbes Ukraine про фінрезультати компанії за 2024 рік є нібито «маніпулятивним» і базується на «викривлених фактах».