Європейським країнам потрібно терміново зібратися разом і вжити зусилля для забезпечення домінування в космосі, адже інакше це може загрожувати європейському суверенітету з боку держав, таких як Китай та Росія. Про це повідомив у інтерв'ю Politico верховний командувач НАТО з трансформації адмірал П'єр Вандьє.
"Без зусиль у космосі не може бути й мови про європейський суверенітет. Досить терміново, і навіть необхідно, щоб європейці почали діяти", – наголосив він.
Війна Росії проти України продемонструвала важливість космічних засобів для комунікації на полі бою та збору розвідданих. Також це висвітлило болісну залежність Європи від американських компаній, зокрема SpaceX Маска. Крім того, космос дедалі більше стає потенційною зоною бойових дій.
"Сьогодні ми спостерігаємо, як низка гравців займається розробкою космічної зброї. Це вимагає від нас уважніше слідкувати за діями інших і бути стійкими до їхніх спроб дестабілізувати нас", – зазначив Вандьє.
На думку Вандьє, європейцям необхідно переглянути бізнес-моделі своїх компаній. Військові в космосі покладаються на комерційну інфраструктуру, а більшість супутників та угруповань мають подвійне призначення, тобто можуть використовуватися як в цивільних, так і в військових цілях.
Він підкреслив, що для забезпечення стійкості країни більше не можуть покладатися винятково на великі супутники на геостаціонарній орбіті; тепер їм також необхідні резервні угруповання на низькій навколоземній орбіті. За його словами, супутники на низькій орбіті коштують дешевше – від 100 000 до 150 000 доларів за кожен, порівняно з 300-400 мільйонами за один геостаціонарний супутник. Крім того, їх можна частіше запускати та з меншими витратами.
"Сьогодні європейці залишаються далекими від центру ринку. Це є серйозною перешкодою, адже, коли мова йде про європейський суверенітет, в більшості випадків саме американська пропозиція – військова чи комерційна – надає послуги, яких нам бракує", – сказав Вандьє.
Командувач НАТО запропонував Європейській комісії запровадити законопроект про європейську оборону. За його словами, цей закон "створить умови для появи нових технологій у сфері оборони, завдяки фінансовим, нормативним і податковим умовам, що сприятимуть розвитку технологій подвійного призначення для Європи".
Він також підтримує заклик США до європейців створити космічний ринок у стилі свого власного, що дозволить Космічному командуванню США використовувати комерційні технології для забезпечення обізнаності про космічну сферу та розвідки на полі бою.
Як повідомлялося в УНІАН, Китай стрімко нарощує свій військовий потенціал і готується до військових дій у космосі. За даними Washington Times, Пекін прагне здобути можливість знищувати американські супутники у майбутньому потенційному конфлікті.
Раніше йшлося про те, що США почали надавати частину своїх найсокровенніших розвідувальних даних щодо космічних операцій Китаю та Росії Великій Британії та іншим країнам коаліції "П'яти очей" – Австралії, Новій Зеландії та Канаді.