Заморозки у квітні серйозно вплинули на українські садівничі господарства, що може спричинити нестачу популярних фруктів — зокрема вишні та черешні.
Такі висновки зробили аналітики EastFruit.
На їхню думку, втрати врожаю черешні внаслідок весняних заморозків оцінюють від 45 до 55%. Для вишні ці показники складають приблизно 35-50%.
"У кінці квітня 2025 року в Україні відбулася вже третя хвиля весняних заморозків, яка принесла значні збитки садівникам. Найбільше постраждали абрикоси, а ось втрати вишні й черешні виявилися меншими", — зазначено в аналітичному огляді.
Найбільше пошкоджень черешневих садів зафіксовано в південних областях, де її вирощують найбільше. Ситуація в центральній частині країни ще гірша з огляду на частку втрат, хоч площі менші, підкреслюють фахівці. Найбільше ж урожаю вишні втрачено на півночі.
"Вишня, яка вирощується в Україні, спрямовується переважно на заморозку чи переробку й подальший експорт. Її ціна може суттєво зрости, особливо взимку та влітку на фоні високої вартості малини", — звертають увагу експерти.
"Втрата традиційних районів вирощування черешні через окупацію росіянами зробила Україну більш залежною від імпортних поставок. Більшість вітчизняних плантацій фактично втрачено", — інформують фахівці зі звіту.
Суттєвих втрат зазнали й інші країни Європи. Зокрема, для садів Угорщини цьогорічні заморозки стали найпотужнішими за десятки років: понад 90% садів постраждали у квітні та на початку травня 2025 року. Польські садівники втратили в різних регіонах до 80% черешні та вишні.
Туреччина, один з основних постачальників фруктів до України, за даними аналітиків, втратила від 50 до 70% врожаю черешні через різкі заморозки.
"Як наслідок, у 2025 році ціни на черешню в Україні можуть виявитися набагато вищими за звичайні. Більшість покупців будуть змушені скоротити споживання цієї ягоди, а для багатьох сімей вона взагалі стане недосяжною", — зробили висновок експерти EastFruit.
Нагадаємо:
Раніше інформували, що українські фермери-садівники можуть зіткнутися з ризиком банкрутства через врожай, знищений весняними заморозками.
Голова галузевої асоціації "Укрсадпром" Тарас Мінко повідомив, що після двох потужних хвиль заморозків переважна більшість господарств із черешневими, вишневими, абрикосовими та персиковими садами опинилися без врожаю.
"У Закарпатській і Чернівецькій областях втрачено весь урожай кісточкових – на 100%. Саме в цих регіонах вирощують ранні культури. На півдні країни втрати складають близько 60%", – зауважив він.
До того ж раніше зазначалося, що квітневе похолодання найбільше зашкодить фруктовим (абрикоси, ранні вишні, сливи, персики) та овочевим культурам, зокрема картоплі, посадку яких вже розпочали на півдні. Нестандартно теплий березень призвів до інтенсивного цвітіння садових дерев.