Чи здатна Європа стати заміною США у військовій підтримці України: аналіз AP

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп досі чинить тиск на Україну з вимогою віддати Росії окуповані території задля завершення масштабної війни. Водночас адміністрація США висловлює намір вийти з переговорного процесу, якщо угода виявиться занадто вигаданою. Це викликає занепокоєння в Європі, яка починає розмірковувати над тим, як заповнити потенційний вакуум у підтримці України, повідомляє The Associated Press.

Дипломати та експерти моделюють різні сценарії на випадок, якщо США ухвалять рішення припинити фінансову допомогу Україні. Один з таких сценаріїв передбачає збереження можливостей передачі американської розвідки та зброї через європейські країни, не надаючи прямої допомоги, а інший — повну заборону на експорт американських технологій, включаючи компоненти та програмне забезпечення для європейських озброєнь.

Аналітики вважають, що відмова США від військової підтримки може суттєво ускладнити ситуацію для Європи. Здатність Києва продовжувати опір залежатиме від політичного бажання європейських країн і від швидкості, з якою вдасться компенсувати брак американської підтримки. "Якщо це було б легко, Європа вже б діяла без допомоги США", – зазначив один з європейських дипломатів при умові анонімності.

З моменту приходу Трампа до влади жоден новий пакет допомоги Україні не був затверджений, хоча європейські держави вже надали більше ресурсів, ніж США в цілому. Як стверджують ЗМІ, Європа надала близько $157 млрд, що на $26 млрд більше, ніж Америка. Проте у військовій допомозі США досі залишаються попереду європейських партнерів. Однак є можливості для знаходження коштів, включаючи конфіскацію заморожених російських активів.

Тільки в квітні внаслідок ракетних атак з боку Росії загинули щонайменше 57 українців. Без американських систем протиповітряної оборони Patriot втрати від російських атак були б "неминуче" вищими.

Франція та Італія надали Україні систему протиповітряної оборони Aster SAMP/T, але, за словами Дугласа Баррі, старшого наукового співробітника з військової авіації в Міжнародному інституті стратегічних досліджень у Лондоні, "питання полягає не в якості, а в кількості" — у США набагато більше виробничих потужностей і запасів.

Експерти підкреслюють, що в умовах непередбачуваних змін зовнішньої політики Трампа виключати будь-який сценарій щодо США не варто. Найгірший варіант — заборона на експорт американської зброї і технологій в Україну. Це ускладнить європейським країнам, таким як Німеччина, передачу навіть того озброєння, яке містить американські компоненти. Такий крок серйозно вдарить по спроможності Європи підтримувати Україну і кардинально змінить відносини США з їхніми союзниками.

"Це одна річ — коли США перестають бути союзником, і зовсім інша — коли стають противником", – зауважив спеціальний радник Фонду стратегічних досліджень у Парижі Франсуа Есбур.

Навіть у разі, якщо Трамп відмовиться від підтримки України або якщо Київ відкине його умови та продовжить боротьбу за допомогою Європи, це не обов'язково означає "крах України". Проте, за словами Есбура, кількість жертв, безсумнівно, зросте, особливо якщо США перестануть надавати системи протиповітряної оборони та обмінюватися розвідувальними даними.

Це означає, що Європа повинна більше інвестувати в оборонні зусилля, координувати свої дії щодо нарощування виробництва озброєнь і зміцнювати довіру для обміну розвідданими.

"Мова йде не лише про наступні два місяці чи два роки. Це питання наступних двох десятиліть", – підсумував експерт Томас Гомар.

Раніше УНІАН повідомляв про скорочення американської підтримки України у сфері кібербезпеки. Було скасовано або призупинено контракти з десятками фахівців, які надавали технічну допомогу з кібербезпеки на численних об’єктах по всій Україні.

Крім того, державний секретар США заявив, що країна витратила вже надто багато часу і ресурсів на підтримку України. "Ця війна не має військового вирішення… У жодної зі сторін немає стратегічного потенціалу", – відзначив він.

Comments (0)
Add Comment