Європейський Союз оновив правила визначення можливості виключення російських олігархів із санкційних списків.
Таку інформацію передає The Moscow Times з посиланням на рішення Ради ЄС від 13 травня 2025 року.
Підставою для цих змін стали намагання осіб із санкційного переліку оскаржити обмеження у Суді ЄС, посилаючись на їхню нібито необґрунтованість.
Відтепер ЄС не приймає без доказів заяви щодо продажу майна, здійснені після 24 лютого 2022 року — з початку агресії Росії проти України.
Тепер для виключення із санкційного списку недостатньо заявити про вихід із бізнесу чи передачу активів: потрібно надати «належні, своєчасні й переконливі» докази того, що особа не підпадає під санкційні вимоги.
Крім того, якщо немає достовірної інформації щодо угод, санкції можуть поширюватися й на інших осіб — фізичних чи юридичних, — які брали участь у передачі активів.
У документі зазначено, що російські держоргани обмежують доступ до інформаційних баз, а також можуть навмисне вносити неправдиві дані до державних реєстрів. У вступі до рішення підкреслено, що російська влада і ключові підприємці зберігають «відносини взаємної вигоди та підтримки».
Гліб Бойко, представник московського адвокатського бюро NSP, коментуючи це рішення ЄС, зауважив: нові правила створюють ризики для покупців активів у підсанкційних бізнесменів, якщо ті не доведуть законність угоди й відсутність стосунків з колишніми власниками.
Юридичний експерт Юрій Шумілов, засновник бельгійської компанії YS Advisors, наголосив, що так ЄС усуває прогалини у правовому механізмі, які давали можливість російським підприємцям вигравати спори в європейських судах.
Серед найвідоміших осіб, що оскаржують європейські санкції, залишаються Михайло Фрідман та Петро Авен — співвласники «Альфа-груп».
Давайте пригадаємо:
Російські бізнесмени під санкціями, Михайло Фрідман і Петро Авен, продали свої долі у найбільшій приватній банківській установі та її страховому підрозділі в Росії, намагаючись добитися зняття європейських санкцій.