Приблизно через тиждень після того, як Дональд Трамп розпочав свій другий президентський термін, американські військові видали наказ трьом вантажним авіакомпаніям, які базуються на авіабазі Довер у Делавері та на американській базі в ОАЕ, – зупинити 11 рейсів з артилерійськими снарядами та іншим озброєнням, які направлялися до України. Про це повідомляє Reuters.
Зазначається, що протягом кількох годин до Вашингтона надійшли настійні запити від українських представників у Києві та офіційних осіб у Польщі, де координувалися поставки.
"Хто віддав наказ Транспортному командуванню ЗС США, яке відоме як TRANSCOM, призупинити польоти? Чи йдеться про постійне припинення всієї допомоги? Або це тимчасово? Вищі посадові особи у сфері національної безпеки – у Білому домі, Пентагоні та Держдепартаменті – не змогли дати відповіді. Протягом тижня польоти були відновлені," – йдеться в статті.
Усний наказ надійшов з офісу міністра оборони Піта Гегсета, відповідно до записів TRANSCOM, які вивчала редакція.
Скасування рейсів сталося після того, як Трамп завершив 30 січня у Овальному кабінеті нараду з питань України, в якій брали участь Гегсет та інші високопоставлені чиновники національної безпеки. Під час зустрічі було висловлено ідею про можливе припинення допомоги Україні, повідомили двоє осіб, обізнаних з перебігом наради, але президент не дав вказівки зупинити допомогу.
Важливо, що Трамп не був обізнаний про наказ Гегсета, так само як і інші високопоставлені чиновники національної безпеки, присутні на нараді, за словами кількох джерел Reuters.
Відповідаючи на запит щодо коментаря з цього приводу, Білий дім повідомив, що Гегсет дотримувався директиви Трампа призупинити допомогу Україні, що, за його словами, відображало позицію адміністрації на той момент. Проте не було пояснень, чому високопоставлені чиновники національної безпеки, які брали участь у звичайному процесі ухвалення рішень, не були обізнані про цей наказ і чому його було так швидко скасовано.
Згідно з даними, проаналізованими Reuters, скасування польотів коштувало TRANSCOM 2,2 мільйона доларів.
"Історія скасування рейсів, вперше детально описана Reuters, вказує на іноді хаотичний процес ухвалення рішень в адміністрації Трампа і на структуру командування, яка є незрозумілою навіть для її власних високопоставлених членів. Багатоденна пауза в польотах, підтверджена п'ятьма обізнаними джерелами, також свідчить про плутанину в тому, як адміністрація формує і реалізує політику національної безпеки," – підкреслюється в статті.
Багато нинішніх і колишніх чиновників Пентагону стверджують, що відомство страждає від внутрішніх розбіжностей з питань зовнішньої політики, глибоко вкорінених образ і недосвідченості персоналу.
Цікаво, що журналістам не вдалося точно встановити час, коли офіс Гегсета віддав наказ про скасування вантажних рейсів. Два джерела повідомили, що українські та європейські офіційні особи почали запитувати про призупинення вже 2 лютого. Записи TRANSCOM свідчать про усний наказ від "SECDEF" – міністра оборони – припинити польоти, які були відновлені до 5 лютого. Марк Кансіан, відставний морський офіцер і експерт з оборони в аналітичному центрі Центру стратегічних і міжнародних досліджень, зазначив:
"Це відповідає політиці адміністрації діяти трендовими темпами, розривати все на шляху та розбиратися з наслідками пізніше. Це їхня стратегія управління. Це підходить для Кремнієвої долини. Але коли йдеться про інституції, які існують століттями, виникають серйозні труднощі."
Важливо зазначити, що скасовані рейси містили зброю, яка давно була схвалена адміністрацією Байдена та санкціонована законодавцями з Капітолійського пагорба.
Reuters також не вдалося з'ясувати, чи знав Гегсет або його команда, яким чином діятиме наказ TRANSCOM, чи що він стане істотною зміною у політиці США щодо України. Джерела повідомили, що Гегсет неправильно витлумачив розмову з президентом про політику України та постачання допомоги, не вдаючись у деталі.
Ще чотири співрозмовники повідомили, що невелика група працівників Пентагону, багато з яких ніколи не займали державних посад і протягом багатьох років виступали проти допомоги США Україні, радили Гегсету розглянути можливість зупинки допомоги країні.
Двоє людей заперечували, що дійсно відбулося припинення допомоги. Один з них охарактеризував це як логістичну паузу. Один із них сказав:
"Вони просто хотіли зрозуміти, що відбувається, і в результаті люди неправильно витлумачили це як: "Вам потрібно все зупинити".
За словами джерел, внутрішня боротьба ускладнила процес прийняття політичних рішень. У той час, коли Кіт Келлог і Стів Віткофф намагаються укласти мирну угоду з Росією та Україною, працівники за лаштунками виступали за припинення підтримки Києва – політика, яка обурила українських чиновників і змусила європейських союзників заповнити прогалину.
Видання акцентує увагу, що, незважаючи на коротку паузу в лютому та більш тривалу, що розпочалася на початку березня, адміністрація Трампа відновила постачання останньої допомоги, схваленої в часи президентства Джо Байдена.
Завдяки підписаній угоді про надра, Україна цього року може отримати від США вдвічі більше допомоги – 30 мільярдів доларів. Про це заявив президент України Володимир Зеленський.
Він повідомив, що Сполучені Штати виділять 15 мільярдів доларів Україні у 2025 році та ще 15 мільярдів у 2026 році. Проте, завдяки нещодавно заснованому Фонду інвестицій у відновлення, Україна може отримати всі 30 мільярдів вже цього року.