Віцепрезидент США Джей Ді Венс закликав до прямих переговорів між Україною і Росією, заявивши, що угода про припинення війни може бути недосяжною без таких контактів.
У коментарях 7 травня Венс зазначив, що Росія «вимагає занадто багато», але також порекомендував Україні не концентруватися на ідеї 30-денного припинення вогню. Він підкреслив, що «прірва (між позиціями України і РФ – ред.) велика», але він «досить оптимістично налаштований» щодо можливостей завершення війни.
«Не потрібно погоджуватися з російськими виправданнями війни, але важливо розуміти їх корені – слід змушувати їх обговорювати, що вони повинні зробити, щоб закінчити війну», – сказав Венс на заході у Вашингтоні. – Росіяни вимагають певного набору речей, і ми вважаємо, що їхні вимоги є надмірними». Він не уточнив, про які конкретні вимоги йдеться.
«Крок, який потрібно зробити зараз, це забезпечити, щоб Росія та Україна почали розмову, – зазначив Венс. – Ми вважаємо, що для нас, ймовірно, неможливо бути повноцінними посередниками у всьому процесі без хоча б якихось прямих переговорів».
Коментарі віцепрезидента США, який минулого тижня заявив, що найбільша війна в Європі з 1945 року не закінчиться «найближчим часом», пролунали після того, як Росія та Україна провели активні атаки безпілотників напередодні урочистостей, що присвячені завершенню Другої світової війни, 8-9 травня.
«Прірва (між позиціями України і РФ – ред.) велика, але я налаштований досить оптимістично. Ми намагаємося відійти від одержимості 30-денним припиненням вогню, – зазначив Венс. – Якщо переможе холодний розум, ми зможемо зупинити вбивства».
У останні місяці Вашингтон активізував зусилля щодо припинення війни між Росією і Україною. Президент США Дональд Трамп 25 квітня закликав Україну і Росію зібратися для переговорів на високому рівні для укладення угоди про припинення війни після того, як посланець Білого дому Стів Віткофф зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним у Москві.
Державний секретар США Марко Рубіо зазначив 27 квітня, що мирна угода між Росією та Україною повинна бути укладена найближчим часом, а Вашингтон намагається з’ясувати, чи доцільно продовжувати виконувати роль посередника. Він не сказав, як довго адміністрація Трампа готова чекати на прорив.
У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій».
Президент Трамп, коментуючи триденне перемир'я, оголошене Путіним, зазначив 5 травня, що це «звучить не так багато, але насправді це значно більше, якщо ви усвідомлюєте, з чого ми почали».