Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) 6 травня оприлюднила аналіз економічної ситуації та антикорупційної політики в Україні. Згідно з оцінками організації, агресія з боку Росії спричинила переміщення приблизно чверті населення України, а також зруйнувала житло та інфраструктуру на суму близько 2,5% ВВП країни.
«Після початкового шоку економіка поступово адаптувалася завдяки дієвим політичним заходам та значній зовнішній підтримці. Тим не менш, проблеми безпеки, нестача робочої сили та енергії продовжують заважати гнучкості економіки, в той час як рівень переміщення населення, безробіття та бідності залишаються вкрай високими. Незважаючи на те, що впроваджуються різні стратегії та активно тривають реформи, для формування стабільних інституцій на підтримку сильної ринкової економіки потрібна послідовна політична база», – йдеться в звіті.
ОЕСР прогнозує, що дефіцит бюджету України в цьому та наступному році зросте до 20% ВВП, переважно через підвищення витрат на оборону: «Для забезпечення фінансування оборонних витрат, які становлять 25% ВВП, необхідний буде значний бюджетний дефіцит. Очікується, що дефіцит бюджету досягне близько 20% ВВП у 2025 і 2026 роках, що веде до зростання державного та гарантованого державою боргу до 120% ВВП у 2026 році порівняно з 50% ВВП у 2021 році».
Для сприяння економічному зростанню ОЕСР рекомендує, серед іншого, створити умови для реінтеграції демобілізованих військовослужбовців та внутрішньо переміщених осіб на ринок праці, заохочувати повернення біженців і збільшити участь жінок у трудовій діяльності. Зокрема, вказується на необхідність зняти обмеження на роботу жінок на деяких посадах у нічний час.
Серед інших рекомендацій, ОЕСР вважає, що відновлення вимагатиме «глибших змін у підході України до створення політики, що стимулює економічні рішення на підтримку продуктивності». Згідно з прогнозами організації, темпи зростання залишаться помірними, поки триватиме війна, а приватний сектор відіграватиме центральну роль у відбудові України.
«Максимальне використання потенціалу приватного сектору потребує залучення приватних інвестицій, підвищення продуктивності та розвитку експорту. Досягнення цих цілей вимагатиме вирішення нагальних структурних проблем, які посилилися внаслідок вторгнення Росії. Основними пріоритетами є зміцнення регуляторної бази, сприяння конкуренції та інноваціям, а також покращення доступу до фінансування для залучення як внутрішніх, так і міжнародних інвестицій», – відзначають аналітики.
Згідно з даними Міністерства енергетики на лютий 2025 року, Росія завдала Україні понад 30 масованих ударів по об’єктах енергетичної інфраструктури за три роки повномасштабного вторгнення, викликавши збитки на мільярди доларів.