Нова угода між Сполученими Штатами та Україною в сфері корисних копалин передбачає взаємні переваги для обох країн, хоча залишається питання, чи принесе ця угода реальний економічний зиск, зазначає The Washington Post. "Здається, що нова угода вигідна для кожної з сторін. США мають намір отримати фінансову частку за свою постійну підтримку, в той час як Україна сподівається на довгострокове економічне партнерство, яке допоможе їй стримати ймовірні агресивні дії з боку Росії", – пише видання.
В обох країн буде спільний контроль над новим фондом, який буде використаний для відновлення України. При цьому Україна залишить за собою повне право власності на свої корисні копалини і не буде зобов'язана повертати кошти, отримані у вигляді попередньої військової допомоги від США.
У свою чергу, Сполучені Штати отримують доступ до ресурсів, потенційна вартість яких може досягати трильйонів доларів, що зменшить їх залежність від Китаю в галузі корисних копалин. "Хоча Україна не отримала бажаних гарантій безпеки, нова угода підкреслює, що США налаштовані на 'довгостроковий стратегічний союз' між Вашингтоном і Києвом та на підтримку 'вільної, суверенної і процвітаючої України'", – зазначає The Post.
Проте, наголошує видання, залишається відкритим питання, чи зможе угода принести реальні економічні вигоди найближчим часом. Однією з перешкод є визначення точного розташування корисних копалин України. Існуючі карти свідчать, що значна частина передбачуваних родовищ літію, титану, графіту та інших рідкісних металів знаходяться у зонах, що зараз перебувають під контролем російських військ.
"Також неясно, чи можна видобувати ці мінерали за конкурентоспроможними цінами в порівнянні з Китаєм… Відновлення видобутку потребує значного часу, часто більше десяти років. Потрібні первісні дослідження, а також необхідність розчищення територій видобутку, будівництво нових доріг, мостів та іншої інфраструктури. Видобуток також вимагає великих обсягів електроенергії, а руйнування, викликані бомбардуваннями Росії протягом останніх двох років, призвели до зменшення енергетичних ресурсів України приблизно вдвічі", – підкреслює видання.
Нещодавно США та Україна підписали угоду, що надає доступ до українських природних ресурсів. Українську сторону представляла перший віцепрем'єр-міністр економіки Юлія Свириденко, а зі США підписав міністр фінансів Скотт Бессент. При цьому, як зазначає Reuters, США та Україна можуть чекати десятиліття або навіть більше, щоб отримати фінансові вигоди від цієї угоди про надра. Війна, зруйнована інфраструктура та відсутність геологічних досліджень ускладнюють перспективи розробки родовищ.