США та Україна можуть очікувати на фінансові вигоди від укладеної угоди щодо природних ресурсів впродовж десятиліть, враховуючи наслідки війни, зруйновану інфраструктуру та нестачу геологічних досліджень. Таку інформацію повідомляє агентство Reuters. Експерти зазначають, що розробка у країнах з розвинутою гірничою галуззю, таких як Канада та Австралія, триває від 10 до 20 років. В Україні цей процес може зайняти ще більше часу через численні перешкоди.
Війна суттєво знищила енергетичну, транспортну та логістичну інфраструктури країни. Багато родовищ лишаються без адекватних геологічних досліджень, необхідних для підтвердження економічної доцільності їх розробки. Окрім того, інвестори можуть вагатися щодо вкладення коштів у країну, що перебуває у стані війни.
"Якщо хтось думає, що всі ці корисні копалини раптово почнуть масово експортуватися з України, то це ілюзія. Різниця в тому, що інвесторам важко буде виправдати свої вкладення тут, коли вони мають альтернативи у вигляді інвестицій у критично важливі мінерали в мирних країнах", – зазначив Адам Вебб, керівник відділу мінералів у консалтинговій компанії Benchmark Minerals Intelligence.
Також експерт вказує на те, що деякі потенційно вигідні родовища розташовані на територіях, окупованих Росією, а угода не надає жодних гарантій безпеки.
За даними Міністерства фінансів України, у 2024 році країна очікує отримати 47,7 мільярда гривень (близько 1 мільярда доларів США) у вигляді роялті та інших платежів, пов’язаних із використанням природних ресурсів. Водночас новий спільний фонд зі США буде акумулювати кошти виключно від ліцензій, укладених за новими правилами.
Reuters також повідомляє, що темпи видачі таких ліцензій надзвичайно низькі. Наприклад, з 2012 по 2020 рік в Україні було видано близько 20 ліцензій на нафту і газ, одну на графіт, одну на золото, дві на марганець та одну на мідь.
Нещодавно США і Україна підписали угоду про доступ до природних ресурсів України. З української сторони підписанткою стала перша віцепрем'єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко, а зі США – міністр фінансів Скот Бессент.
Згідно з угодою, Київ і Вашингтон створять Інвестиційний фонд для відбудови України, який залучатиме міжнародні інвестиції в державу. Фонд буде спільно керуватися українською та американською сторонами, які не матимуть вирішального голосу, що підкреслює рівноправне партнерство.
Водночас у Білому домі повідомили, що США отримали право визначати, хто зможе купувати українські природні ресурси в рамках нових ліцензій на їх видобуток.
Президент України Володимир Зеленський зазначив, що угода щодо природних ресурсів є справедливою. За його словами, текст документа зазнав суттєвих змін під час підготовки до підписання.