Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що завтра, 1 травня, уряд проведе консультації з лідерами фракцій, груп та керівництвом Верховної Ради стосовно ратифікації угоди про українські природні ресурси зі Сполученими Штатами. «У нас заплановані консультації з головами груп і фракцій, а також керівництвом парламенту для ознайомлення з деталями цієї угоди», – зазначив він в ефірі національного телемарафону.
Шмигаль уточнив, що ця угода має міжнародний статус і потребує ратифікації в парламенті. «Після того як угоду ратифікують, вона набере чинності, і ми зможемо перейти до підписання технічної угоди між юридичними особами США та України», – додав прем'єр.
Раніше агенція Bloomberg, посилаючись на свої джерела, повідомила, що Україна готова підписати угоду про природні ресурси зі США. Міністр економіки України Юлія Свириденко перебуває у дорозі до Вашингтона для завершення процесу підписання. Шмигаль висловив сподівання, що цю угоду вдасться підписати протягом найближчої доби.
У рамках угоди обидві країни прагнуть створити умови для «збільшення інвестицій в гірничодобувний сектор, енергетику та пов'язані з ними технології в Україні», як зазначено в проєкті документа, з яким ознайомилися журналісти Bloomberg News. Вашингтон також підтвердив, що речення угоди не повинне суперечити планам Києва щодо євроінтеграції.
Ще одним важливим досягненням стало те, що США погодилися, що лише майбутня військова допомога, яку вони можуть надати Україні після підписання угоди, буде враховуватися в їхньому внеску до фонду, відповідно до умов документа.
Денис Шмигаль також повідомив, що Вашингтон відмовився від вимоги про включення в угоду допомоги на десятки мільярдів доларів, яка була надана Україні від початку російського вторгнення. Цю інформацію він озвучив після зустрічі з міністром фінансів США Скоттом Бессентом, на якій обговорювалися питання цієї угоди.
Також варто зазначити, що Дональд Трамп ініціював цю угоду з початку свого другого терміна в січні. Обидві сторони мали намір підписати угоду про природні ресурси ще в лютому, проте зустріч Трампа з українським президентом Володимиром Зеленським у Овальному кабінеті призвела до розбіжностей і затримки.