Максимальний показник витрат на оборону у 2% ВВП серед країн НАТО, за даними SIPRI

Вперше з 2014 року, з моменту, коли НАТО ухвалило рекомендації щодо фінансування оборони, 18 із 32 країн-членів альянсу виділили щонайменше 2% свого ВВП на військовий сектор. Для порівняння, у 2023 році таких країн було лише 11, згідно з даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI). У 2024 році всі країни НАТО підвищили свої витрати на армію, внаслідок чого загальна сума витрат альянсу сягнула 1506 мільярдів доларів, що становить 55% від світових військових витрат.

Військовий бюджет США зріс на 5,7% і досягнув 997 мільярдів доларів. Це становить 66% від загальних витрат НАТО та 37% від глобальних витрат на оборону у 2024 році. Значна частина цих коштів надійшла на модернізацію військових можливостей і ядерного арсеналу, з метою збереження стратегічної переваги над Росією та Китаєм. Витрати європейських країн НАТО склали 454 мільярди доларів, тобто 30% від загальної суми витрат альянсу.

Дослідниця програми військових витрат та виробництва озброєння SIPRI Джейд Гіберто Рікар зазначила, що стрімке зростання військових витрат серед європейських країн пояснюється, прежде всего, постійною загрозою з боку Росії та побоюваннями стосовно можливого виходу США з НАТО. "У вартості витрат слід враховувати, що їх збільшення саме по собі не гарантує значного зростання військової могутності або незалежності від США. Це питання є значно більш складним", – додала вона.

У січні президент України Володимир Зеленський закликав європейські країни підвищити витрати на оборону до 5% від ВВП. Він також підкреслив важливість того, щоб Європа навчилася повністю покладатися на себе, аби світ не міг дозволити собі її ігнорувати.

Наразі Bloomberg зазначає, що Європа реагує на загрози з боку США щодо можливого виходу з НАТО і планує підвищити свої оборонні бюджети. Проте журналісти наголошують, що такі плани стикаються з двома проблемами: по-перше, оборонна промисловість Європи є недостатньо розвинутою та не готова до швидкої переозброєння; по-друге, запаси озброєнь в Європі практично вичерпані через надання допомоги Україні у війні проти Росії.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.