Зараз увага світу прикута до війни в Україні, але деякі країни Європи починають турбуватися про дії російських військових на інших ділянках кордону з Європою. Як стверджує The Wall Street Journal, у російському місті Петрозаводськ, неподалік кордону з Фінляндією, військові інженери займаються розширенням армійських баз, оскільки Кремль планує створити новий штаб для контролю над десятками тисяч солдатів у найближчі роки. "Ці військовослужбовці, багато з яких нині беруть участь у бойових діях в Україні, мають стати основою російської армії, готової до можливого конфлікту з НАТО, за словами західних військових аналітиків", – зазначає видання. Кремль також посилює призив до армії, збільшує виробництво озброєння та модернізує залізничні колії в прикордонних регіонах.
Президент США Дональд Трамп раніше висловлював сумніви щодо реальності російських амбіцій за межами України, вважаючи ці занепокоєння перебільшеними. Проте військові експерти вважають активність Росії біля кордону з Фінляндією частиною підготовки до можливого збройного конфлікту з НАТО.
Європейські військові чиновники повідомляють, що зростання витрат Росії на військову продукцію призвело до підвищення потужності збройових заводів, що стимулювало розширення виробничих потужностей і відкриття нових підприємств. В 2021 році, перед початком війни, Росія виготовила близько 40 основних бойових танків Т-90М, але тепер обсяг виробництва зріс до майже 300 танків на рік. Водночас представник фінських військових зазначив, що більшість нових танків не вирушає в Україну, а залишається на території Росії.
Очікується, що цього року виробництво артилерії та боєприпасів в Росії зросте приблизно на 20%, а якість безпілотників значно покращилася. У звіті данського розвідувального управління йдеться про можливе початок великомасштабної війни в Європі впродовж наступних п’яти років, якщо Росія вважатиме НАТО ослабленим.
Один з європейських розвідників повідомив, що Росія може спробувати перевірити єдність альянсу, вторгнувшись до маленької країни НАТО, наприклад, до Естонії, де проживає велика кількість росіян. За словами Майкла Кофмана, експерта Фонду Карнегі за міжнародний мир, балтійські чиновники розглядають можливість великомасштабної війни з НАТО в перспективі семи-десяти років.
Кремль торік змінив стратегію організації своїх збройних сил, щоб зосередити їх на Заході, створивши нові військові округи, пов'язані з безпекою ключових міст – Москви та Санкт-Петербурга. У Московському військовому окрузі Росія інтегрує автомобільні та залізничні маршрути для зручності перевезення своїх військ, зокрема з Білорусі. Більше того, значне збільшення чисельності особового складу відбудеться в Ленінградському окрузі, що межує з Естонією, Латвією та Фінляндією, де бригади планується перетворити в дивізії з чисельністю близько 10 000 осіб.
Росія також адаптує свої переозброювальні плани до потреб нових підрозділів на кордоні з НАТО, надаючи їм нову техніку, тоді як на передову в Україну надсилають застаріле озброєння радянських часів. Раніше данське Міністерство оборони навело можливі сценарії та терміни, необхідні для підготовки Кремлю до нової війни, вказуючи на здатність Росії вести локальну війну протягом шести місяців, серйозну загрозу країнам НАТО через два роки та ймовірність широкомасштабної війни на європейському континенті впродовж п'яти років без участі США.
Альянс вже розпочав підготовку до потенційного конфлікту з Росією, але голова Бюро національної безпеки Польщі генерал Даріуш Луковскі зауважив, що у разі конфлікту з Росією Польща зможе протриматися лише один-два тижні, після чого в неї закінчаться боєприпаси.