Прем'єр-міністри Словаччини та Угорщини, Роберт Фіцо і Віктор Орбан, під час своєї зустрічі 28 квітня в Братиславі обговорили питання постачання російського газу до своїх країн, повідомляє кореспондент Радіо Свобода. Обидва політики висловили своє невдоволення енергетичною політикою Європейського Союзу, яка передбачає поступову відмову від російських енергоресурсів, і підтвердили спільну позицію щодо захисту національних економічних інтересів.
Орбан висловив свою підтримку словацькому прем'єру в питаннях енергетики та засудив блокування Україною транзиту російського газу через її територію до Європи. «Я повністю згоден із прем'єр-міністром Фіцо, що це дуже прикро, що Україна блокує постачання природного газу через свою територію. На нашу думку, це не є шляхом уперед – Україні буде важко наблизитися до Європи», – зазначив Орбан, підкресливши, що Україні слід враховувати інтереси сусідніх держав.
Угорщина наразі гальмує європейську інтеграцію України, вказуючи на проблеми в українському законодавстві, що стосуються національних меншин. Фіцо, у свою чергу, розкритикував план ЄС щодо припинення імпорту енергоресурсів з Росії до 2027 року. «Це повна нісенітниця! Такий крок призведе до ще вищих цін і зниження конкурентоспроможності європейської промисловості», – сказав він після переговорів з Орбаном.
У січні Угорщина та Словаччина заблокували продовження європейських санкцій щодо Росії, термін дії яких закінчується кожні шість місяців, і вимагали від України поновлення транзиту. Єврокомісія 29 січня в обмін на зняття блокування санкцій надала Угорщині гарантії, що сприятиме переговорам з Україною щодо транзиту енергоносіїв.
Наразі Словаччина активно шукає альтернативні маршрути для постачання російського газу після завершення транзиту через Україну. За інформацією ЗМІ, з 1 лютого 2025 року державна компанія SPP розпочне імпорт газу через газопровід «Турецький потік», і очікується, що вже в квітні обсяги постачань подвояться. Проте керівник SPP Войтех Ференч заявив, що компанія не планує розривати довгостроковий контракт із російським «Газпромом», строк дії якого триває до 2034 року.
Президент України Володимир Зеленський раніше зазначав, що Фіцо «зробив ставку на Москву, а не на свою країну, не на об'єднану Європу та не на здоровий глузд», коментуючи енергетичну політику словацького уряду. До повномасштабного вторгнення Росії в Україну 40% газу в ЄС надходило з Росії. Після 2022 року Європейський Союз зменшив свою залежність від російських енергоресурсів, проте деякі країни, зокрема Словаччина та Угорщина, залишаються залежними від постачання російського трубопровідного газу, зокрема через «Турецький потік».