У Великодній понеділок, 21 квітня, остаточно залишив цей світ Папа Римський Франциск. Протягом свого понтифікату він неодноразово згадував про Україну у своїх промовах і публічних заявах. УНІАН узагальнив найзначніші та найсуперечливіші висловлювання Папи щодо України та війни.
Напередодні своєї смерті, 20 квітня, після тривалої хвороби, Папа Франциск з’явився перед вірянами на Великдень. У своїй святковій промові він згадав Україну.
Понтифік сказав лише одну фразу: "Браття і сестри, з Великоднем!". Решту його повідомлення озвучив його помічник. У своєму зверненні Папа закликав до миру в Україні та Газі:
"Нехай воскреслий Христос принесе Україні, що потерпає від війни, пасхальний дар миру та підтримує всі сторони у їхніх зусиллях до справедливого та сталого миру… Нехай цього року Великдень стане також нагодою для визволення військовополонених і політичних ув’язнених".
"Україна – країна мучеників, яка зазнала багато страждань. Молимося за неї кожного дня", – зазначив Франциск під час загальної аудієнції у Ватикані. Цей вислів супроводжував його з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії, коли він акцентував увагу на жертвах серед мирних жителів.
У своєму традиційному зверненні Папа вкотре порушив питання припинення війни в Україні:
"Нехай замовкне зброя у виснаженій війною Україні! Нехай знайдеться мужність, аби відкрити двері до переговорів, діалогу та зустрічей, щоб досягти справедливого та тривалого миру". Цей заклик прозвучав на фоні його побажань миру в інших конфліктних зонах світу.
У березні минулого року Папа висловив думку, яка викликала чималу увагу. Він зазначив, що Україні слід "підняти білий прапор" і почати переговори з Росією. За словами Франциска, "сильніше той, хто оцінює ситуацію, зважає на людей та має сміливість підняти "білий прапор" і вести переговори".
Ця заява викликала хвилю критики, оскільки її трактували як натяк на капітуляцію України. Після реакції з українського боку Ватикан уточнив, що мова йшла про перемовини, спрямовані на зменшення насильства, а не на політичну здачу.
Після обурення з боку України прес-секретар Святого Престолу пояснив слова Папи: "Росія є агресором. Вона повинна припинити свою несправедливу війну". Це уточнення стало важливим у світлі попередніх неоднозначних висловлювань Папи.
Після резонансного коментаря про "білий прапор" Папа Франциск на однієї з аудієнцій знову звернувся до віруючих із закликом молитися за мир:
"Багато молодих людей ідуть на смерть. Давайте помолимося Господу, щоб Він дав нам силу подолати це безумство війни, яке завжди веде до поразки".
"Будьте патріотами, але не ворогами. Вчіться прощати, відкидайте війну", – звернувся Папа до української молоді.
Франциск підкреслив, що відновлення нації можливе лише через мир і духовне зцілення.
15 грудня 2024 року під час молитви на острові Корсика Папа Франциск назвав українців і росіян "двоюрідними братами", закликавши до примирення: "Вони ж брати, двоюрідні брати. Хай мир між ними буде! Війна завжди є поразкою. Миру всьому світу!"
Ця заява викликала обурення серед українців, адже вважалося, що такі порівняння ігнорують агресію Росії та страждання українського народу.
Як повідомляло УНІАН, у віці 88 років помер Папа Римський Франциск. Згідно інформації, він пішов з життя у Великодній понеділок, 21 квітня 2025 року, у ватиканському домі Санта-Марта.
Кардинал Кевін Фаррелл, камерленг Святої Римської Церкви, з гіркотою оголосив про смерть Папи Франциска: "Дорогі брати і сестри, з великим сумом мушу сповістити про смерть нашого Святішого Отця Франциска. Сьогодні о 7:35 ранку Єпископ Риму Франциск повернувся до дому Отця".