Нове розслідування виявило, що сербська влада з початку війни в Україні видала численні паспорти російським елітам, близьким до Кремля. Згідно з даними уряду, повідомляє Important Stories, з початку 2022 року до квітня 2025 року Сербія надала громадянство більше ніж 330 особам, обґрунтувавши це рішення "в інтересах респublicи", як повідомляє Schengen.News.
З 204 осіб, яким було надано громадянство у вказаний період, більшість є громадянами Росії. Особливу увагу привертає той факт, що багато з одержувачів мають тісні зв’язки з російськими спецслужбами, державними корпораціями і олігархами, а також є союзниками Володимира Путіна.
Також відзначається, що у Європейському Союзі існує угода про лібералізацію візового режиму з Сербією. Це забезпечує сербським паспортам безвізовий доступ до ЄС, роблячи їх дуже привабливими для росіян, зокрема для еліти, бізнесменів та представників російського військово-промислового комплексу.
З огляду на профілі бенефіціарів, наразі існують побоювання щодо використання сербських паспортів Кремлем пов'язаними особами як альтернативного варіанту для доступу в ЄС, що може загрожувати безпеці блоку.
В рамках розслідування зазначено, що жоден із росіян, які отримали сербський паспорт у згадану вище епоху, не входить до санкційних списків ЄС: "Це означає, що, незважаючи на їхні зв’язки з Кремлем, вони мають безперешкодний доступ до Шенгенської зони за сербським паспортом".
Серед росіян, які отримали сербське громадянство, 11 є діючими або колишніми керівниками російських оборонних компаній, що підпадають під санкції. Один з одержувачів, як повідомляється, був головним охоронцем Володимира Путіна і служив у ФСБ.
Дев'ять з нових громадян Сербії є керівниками банків, що також потрапили під санкції. Серед них – спортивні діячі, чиновники, а також російські спеціалісти в інформаційних технологіях.
Європейська комісія вже висловлювала занепокоєння щодо надання Сербією громадянства росіянам ще у 2023 році і попереджала про необхідність вжиття відповідних заходів.
З огляду на потенційні ризики безпеки, представники Комісії зазначили, що Сербії потрібно узгодити свою візову політику і уникати швидкого надання громадянства росіянам.
Крім того, Єврокомісія зауважила, що Сербії може загрожувати призупинення безвізового режиму, якщо ситуація з наданням громадянства за інвестиційними програмами буде визнана підвищеним ризиком для безпеки країн ЄС.
За даними видання The Insider, найближчі до президента Росії Володимира Путіна мільярдери продовжують збільшувати свої доходи на експорті товарів на Захід, обходячи санкції. Вони використовують лазівки, які дозволяють компаніям діяти на ринках ЄС, якщо частка акцій, що належать олігархам, які підпадають під санкції, становить менше 50%. Серед них — такі впливові російські олігархи, як Геннадій Тимченко, Алішер Усманов та Олег Дерипаска.