У Болгарії ухвалили рішення про недодавання двох реакторів Україні

Болгарія не має наміру продавати Україні два реактори недобудованої АЕС «Белене», про що повідомив віцепрем’єр-міністр Атанас Зафіров (BSP). Як зазначає болгарська служба Радіо Свобода, це рішення було підтримане усіма партіями, які входять до складу уряду.

Рішення щодо можливого продажу було ухвалене влітку 2023 року. У парламенті його підтримали представники ГЕРБ, PP-DB, «Є такий народ» (ITN) та не розділена ДПС. Проросійські політичні сили, такі як «Возраждане» та Болгарська соціалістична партія, виступили проти цієї угоди. Проте, наразі Болгарська соціалістична партія є частиною урядової коаліції і змінила свою позицію.

Зафіров зазначив, що провів переговори з партнерами по коаліції та особисто з лідером ГЕРБ Бойком Борисовим, аби заблокувати продаж двох реакторів. «Є готовність, щоб це рішення було закріплене в постанові НС», – додав він.

Віцепрем’єр підкреслив, що реактори не підуть на продаж, оскільки вони є важливим активом для Болгарії та невід’ємною частиною її енергетичної незалежності.

Нещодавно Верховна Рада України ухвалила закон, що дозволяє «Енергоатому» закупити в Болгарії обладнання для добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. «Енергоатом» висловився на підтримку цього рішення, вважаючи його стратегічним кроком, що зміцнить енергетичну безпеку та сприятиме розвитку атомної енергетики в Україні.

Проте критики закону вказують на те, що купівля і будівництво «російських реакторів під час війни з Росією» є невиправданими, а добудова Хмельницької АЕС вимагатиме значних фінансових витрат, які наразі важко оцінити.

Парламент Болгарії раніше дав дозвіл на ведення переговорів щодо продажу обладнання, визначивши, що не використане на атомній станції «Белене» обладнання має бути продане не менше ніж за 600 мільйонів євро.

Хмельницька АЕС наразі має два реактори: перший був зведений у 1987 році, а другий – у 2004 році, вже після здобуття Україною незалежності. Загальна потужність обох реакторів ВВЕР-1000 становить 2000 мегават.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.