Президент США Дональд Трамп повідомив, що найближчим часом можуть з'явитися "дуже позитивні пропозиції" для врегулювання конфлікту в Україні. "Я вважаю, що незабаром ви отримаєте гарні пропозиції", – зазначив Трамп під час зустрічі з президентом Сальвадору Наїбом Букеле в Білому домі.
Водночас він знову поклав відповідальність за початок війни на українського президента Володимира Зеленського та свого попередника Джо Байдена. Трамп зауважив, що "не стверджує, що хтось безгрішний, але в часи його президентства Путін навіть не згадував про конфлікт". Він додав, що "Байден підтримував високі ціни на нафту, що дозволило Росії продовжити агресію. Зеленський і Байден могли це зупинити, а Путін не мав би йти на війну. Не варто починати конфлікт з країною, що у двадцять разів більша, а потім просити допомоги в інших", – підкреслив Трамп.
"Усе, що можу зробити, – це намагатися зупинити війну проти України. Я думаю, що в нас це виходить непогано", – додав президент США.
Раніше Трамп 14 квітня у своїй соціальній мережі Truth Social заявив, що за його попередньої адміністрації "не виникало жодних проблем із Росією", а Путін та світ "поважали" США. Він підкреслив, що особисто не має жодного відношення до нинішнього конфлікту, але "працює над тим, щоб зупинити смерть та руйнування".
Це вже не вперше, коли Дональд Трамп публічно ставить під сумнів, хто відповідальний за війну. У лютому 2025 року він назвав Зеленського "диктатором без виборів" і звинуватив його в "жахливій роботі" у запобіганні конфлікту. Ці слова викликали негативну реакцію серед світових та європейських лідерів.
Останніми днями Трамп заявив, що переговори щодо завершення війни Росії проти України "можливо, йдуть на позитивні зміни". Він висловив цю думку журналістам під час перельоту на борту літака Air Force One, зазначивши, що "настає час діяти або мовчати".
Протягом останніх тижнів відбулися кілька зустрічей і телефонних дзвінків між Україні та США, а також окремо між Росією та США щодо можливого припинення вогню. Так, 11 березня представники США отримали від України згоду на 30-денне перемир'я. Президент Путін поки що не відкинув цю пропозицію, але висунув свої умови.
Спеціальний посланець президента США Стів Віткофф 11 квітня зустрічався з президентом Росії Володимиром Путіним, а переговори тривали більше чотирьох годин. Речник президента РФ Дмитро Пєсков повідомив, що сторони обговорювали "різні аспекти українського врегулювання" і що Кремль має намір представити "основні елементи позиції та занепокоєння Росії" безпосередньо президенту США Дональду Трампу.