Дії та висловлювання американського посланника з питань України Стіва Віткоффа стосовно мирного врегулювання російського вторгнення в Україні викликали критику в середовищі Білого дому та серед республіканських політиків, повідомляє Reuters. Порушивши звичні стандарти безпеки, він запросив кирила Дмитрієва, російського спецпредставника, якому США наклали санкції, на вечерю у свою особисту резиденцію перед зустріччю в Білому домі.
Це викликало занепокоєння в адміністрації президента США та Державному департаменті, за словами кількох інформованих джерел. В американських чиновників існує практика уникати офіційних зустрічей з російськими представниками через агресивну розвідувальну діяльність Росії. У зв'язку з цим вечерю перенесли до Білого дому.
Крім того, його ініціативи викликали обурення у республіканських колах, де деякі вважають, що адміністрація занадто швидко заглядає в бік Москви. "Декілька республіканців у Конгресі були настільки стурбовані відкритою підтримкою Віткоффа щодо Росії, що звернулися до радника з національної безпеки Майка Волтца і держсекретаря Марко Рубіо, щоб висловити свої претензії", – йдеться в матеріалі.
Видання зазначає, що певні американські та європейські чиновники стурбовані тим, що поки Віткофф дотримується стратегії, властивої адміністрації Трампа, Росія використовує його відсутність досвіду в переговорах. "Віткофф повинен піти, а Рубіо має взяти його місце", – йдеться в листі Еріка Левіна, великого донора республіканців, написаному у відповідь на інтерв'ю Віткоффа Такеру Карлсону.
Зазначається, що Віткофф має підтримку у своїй адміністрації, де його захищають, стверджуючи, що він піддався несправедливій критиці з боку чиновників, які дотримуються агресивних поглядів в Республіканській партії. За словами деяких джерел, Віткофф і Трамп продовжують мати близькі особисті стосунки.
Віткофф вперше публічно озвучив ідею про передачу Росії чотирьох українських областей — Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської — в інтерв'ю Такеру Карлсону 21 березня. "Ці території говорять російською мовою. Там відбулися референдуми, де більшість населення висловилася за підпорядкування Росії", — зазначив він.
Його висловлювання шокували багатьох у національній безпеці США, оскільки риторика Віткоффа відповідала пропаганді російських чиновників. Західні держави визнали організовані натягнуті референдуми фіктивними та пообіцяли не визнати їхні результати. Після зустрічі з Дмитрієвим у Вашингтоні минулого тижня, Віткофф поінформував Трампа, що найшвидший шлях до мирної угоди стосується визнання за Росією статусу чотирьох "спірних територій" — Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей.