У Панамі повідомили, що уряд США визнав суверенітет країни над Панамським каналом, проте невідомо, чи Вашингтон повністю погоджується з цією оцінкою, пише The Hill. Міністр оборони США Піт Хегсет після приватної зустрічі з панамськими чиновниками "визнав суверенітет Панами над Панамським каналом", зазначив міністр громадської безпеки Френк Абрего в розмові з журналістами.
В іспаномовній версії спільної заяви США і Панами, оприлюдненій у вівторок ввечері, зазначається, що Хегсет "визнав лідерство і невід'ємний суверенітет Панами над Панамським каналом і прилеглими територіями". Проте в англійському варіанті документу, опублікованому Пентагоном, ця фраза відсутня, що викликає певне здивування.
Такі розбіжності виникли після заяв президента США Дональда Трампа, який попереджав про можливий контроль Вашингтона над водним шляхом у випадку загрози з боку Китаю. У свою чергу, уряд Панами заперечує, що Пекін має контроль над цим важливим судноплавним маршрутом.
Хегсет також відзначив, що США "допомагають повернути Панамський канал з-під впливу комуністичного Китаю", що стало підставою для підписання угоди про посилення співпраці в сфері безпеки між державами.
Коли його запитали про визнання суверенітету Панами над каналом, він відповів: "Ми розуміємо, що Панамський канал знаходиться в Панамі, і захист панамського суверенітету від зловмисного впливу є важливим". Він додав, що слова Трампа про повернення каналу стосувалися повернення його з-під китайського впливу в рамках партнерства між США і Панамою.
Хегсет також зазначив, що це партнерство передбачає здійснення навчань американських військових на території Панами "на запрошення через ротаційні спільні навчання". Однак Абрего наголосив, що Панама не допустить розміщення постійних американських баз на своїй території, проте співпрацю з США у сфері безпеки продовжить.
Щороку через Панамський канал проходять американські товари на суму близько 270 мільярдів доларів, що становить близько 40% контейнерних перевезень США, наголосили у The Hill.
Як раніше повідомляло УНІАН, на початку березня Трамп висловлювався щодо Гренландії і Панамського каналу, заявивши про намір повернути цей об’єкт під контроль США. "Ми заберемо Панамський канал, який був побудований американцями для американців", – заявив він.
Відзначалося також, що після візиту держсекретаря США Панама відмовилася від співпраці з Китаєм, вирішивши не продовжувати угоду 2017 року з китайською ініціативою "Пояс і шлях" після закінчення її терміну дії.